19 leden 2017

Sociální podnik Férovka nabízí školám zdravé svačiny

Autor: Skutečně zdravá škola

Mgr. Martina Ozorovská, ředitelka První Férová, o.p.s., založila a od května 2014 provozuje sociální podnik Férovka.

Férovka vytváří pracovní místa v regionu Milovice (okres Nymburk) pro osoby sociálně znevýhodněné na trhu práce, zejména dlouhodobě nezaměstnané. Na výrobě zdravých svačin pro školy Férovka spolupracuje s nově založeným sociálním podnikem Martiny manufaktura, s.r.o., která převzala část potravinářské výroby.

Můžete nám představit Váš podnik?

Jsme sociální podnik Férovka, který vyrábí a dodává zdravé čerstvé svačiny do škol v regionu Polabí již třetím rokem. Tuto iniciativu jsme vytvořili na základě zájmu rodičů dětí, jímž není lhostejné, jak se děti stravují. Od začátku usilujeme o to, aby svačiny byly vyrobeny z čerstvých, sezónních a regionálních potravin, a aby děti měly možnost lepšího a dostupného stravování na školách.


Jak se Vám to daří naplňovat?

Daří se nám to zejména díky tomu, že našimi dodavateli jsou místní a regionální farmáři. Svačiny vyrábíme sami, jsme tedy schopni celý proces řídit a kontrolovat od začátku do konce a garantovat ověřený původ surovin a jejich kvalitu.

Jak vypadá čerstvá zdravá svačina?

Nabízíme ke svačinám zejména obložené pečivo – bílé housky, celozrnné housky, kmínový chléb, umíme upéct kváskový 100% žitný chléb z vlastního kvásku. Pečivo nabízíme buď se šunkou nebo sýrem a sezónní zeleninou, tento druh svačiny je mezi dětmi velmi oblíbený, nebo nabízíme pečivo s čerstvými pomazánkami, které si sami vyrábíme.

K výrobě svačin používáme šunku nejvyšší kvality od našeho regionálního farmáře, kterou pro nás méně solí tak, aby vyhovovala přísným normám vyhlášky. Sýr používáme s obsahem max. 30% tuku. A čerstvé pomazánky připravujeme zejména z polotučného tvarohu. Velmi dobrou zkušenost máme i s luštěninovými a zeleninovými pomazánkami, nejoblíbenější je pomazánka cizrnová a z pečené dýně.

A do nabídky pravidelně zařazujeme i zdravé dezerty, které vyrábíme opět čerstvé zejména ze šlehaného tvarohu a sezónního ovoce. Tyto jsou též mezi dětmi velmi oblíbené.


Jak do vašeho podnikání vstoupila „pamlsková vyhláška“?

O zdravé čerstvé svačiny je na školách zájem, který se s platností „pamlskové vyhlášky" od začátku ledna 2017 ještě zvýšil.  Takže můžu říct, že naše podnikání ovlivnila spíše pozitivně. Vyhlášce zvládneme vyhovět i díky tomu, že máme vlastní pekárnu, takže umíme upéct pečivo podle přísných norem včetně bezlepkového.

V poslední době se setkávám s názory některých provozovatelů školních bufetů, že je nemožné dodržet podmínky „pamlskové vyhlášky". Já bych k tomu chtěla říct, že to není pravda. DOKÁŽEME TO!

Budeme rádi, když iniciativa ministerstva školství a zdravotnictví bude zachována, neb v tom vidíme po celou dobu, kdy zdravé čerstvé svačiny do škol dodáváme, smysl.

Komu zdravé čerstvé svačiny nabízíte?

Zdravé čerstvé svačiny nabízíme zejména školám v našem regionu, nejdále dodáváme svačiny do ZŠ Ing. Plesingera v Neratovicích, kde máme velmi dobrou spolupráci i díky tomu, že tato škola je zařazena do programu Skutečně zdravá škola. Zdravé čerstvé svačiny umíme nabídnout i dalším školám, které o to budou mít zájem. Stačí se na nás obrátit.

Spolupracujete se Skutečně zdravou školou. Můžete nám říci více o této spolupráci?

Se Skutečně zdravou školou spolupracujeme již delší dobu a velmi si této spolupráce cením. Zúčastňujeme se různých zajímavých akcí a setkání v rámci našeho regionu i mimo něj. I díky tomu jsme například navázali spolupráci s některými našimi stávajícími dodavateli. V současné době plníme kritéria Skutečně zdravé jídelny a na jaře bychom se rádi nechali certifikovat jako první Skutečně zdravá jídelna ve Středočeském regionu.

Férovku najdete na Komenského 582, v Milovicích, více informací na www.1ferova.cz

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací