05 duben 2016

Nutriční kostlivec Ministerstva školství komplikuje školní stravování

Autor: Skutečně zdravá škola

Kauza Nutriční doporučení versus Spotřební koš.

Zaujal nás článek pana Ludvíka z portálu jidelny.cz „Dva vykřičníky k Nutričnímu doporučení“ i následná diskuze pod textem. 

První zkušenosti školních jídelen s aplikací Nutričního doporučení při sestavování jídelních lístků ukázaly, že se v některých případech nedaří dostatečné plnění Spotřebního koše – zejména v komoditě maso u mateřských škol. Autor článku má pravdu, že pro jídelny je závazný Spotřební koš daný vyhláškou ministerstva školství a uplatnění Nutričního doporučení ministerstva zdravotnictví je proto třeba požadavkům Spotřebního koše přizpůsobit. Rozpor mezi závazným, ale více než čtvrt stoletím starým Spotřebním košem a nezávazným, zato výživově aktuálním Nutričním doporučením by však měl být důvodem k přehodnocení výživových doporučení pro školní stravování.

Spotřební koš je již dlouhou dobu kritizován pro svou neaktuálnost a jednou z jeho nejčastěji kritizovaných položek je právě vysoký požadavek na spotřebu masa. Nutriční doporučení bylo sestaveno na základě aktuálních poznatků o výživě a jeho uplatnění zajistí pestrý a výživově vyvážený jídelníček. Většina jídel při uplatnění Nutričního doporučení zůstává s masem, 4 jídla v měsíci mají být bezmasá nesladká, 2-3 rybí a maximálně 2 sladká. To je velmi rozumný návrh, a pokud jeho uplatnění nestačí k plnění komodity maso, je to dalším důvodem k aktualizaci Spotřebního koše, po které je již dlouho a zatím marně voláno.

Je však k diskuzi, zda je Spotřební koš nutné složitě upravovat, aby byl v souladu s Nutričním doporučením a zda vůbec školní stravování potřebuje dvojí pravidla. Pokud bylo Nutriční doporučení sestaveno tak, aby byl jídelníček vyvážený, je nutné onu vyváženost i nadále sledovat pracným počítáním Spotřebního koše? Nebylo by jednodušší ponechat pouze Nutriční doporučení a rozloučit se se Spotřebním košem? Zlepšení školního stravování nezajistí rozšiřování pravidel, postupů, zákazů, příkazů a omezení. Školní stravování nezlepší pracné úsilí zaměstnanců školních jídelen vyhovět několika normám současně. Co však zcela jistě zlepší školní stravování je nastavení jednoduchých a jasných pravidel, smysluplná, praktická a přínosná školení pro zaměstnance školních jídelen a jejich důstojné finanční ohodnocení. 

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací